Možná glosa, možná taky ne

8. listopadu 2011 v 19:49 | Lirael |  ) Řečnický pultík (
Problematika babyboxů v Čechách.
Od roku 2005 v ČR funguje legální systém opouštění dětí, který neskutečně pije krev EU. A upřímně - EU (nápadně připomínající RVHP) mi teda pije krev daleko víc. Není náhodou dobře, že tady matky v těžkých životních situacích, ve kterých děti nemůžou zvládnout vychovávat, smějí použít tak jednoduchý a naprosto humánní způsob anonymního odevzdání dítětě k adopci? Debilní EU. Ale o tohle mi nešlo, to jen tak na úvod, abyste pochopili jak převážně osvícený mi to připadá. Převážně, protože ty anonymně opuštěný děti nikdy nebudou znát svou rodinnou anamnézu, nebudou znát přesně vlastní datum narození, nebudou mít nejmenší šanci své příbuzné najít (narozdíl od běžné adopce) a dost možná je psychicky sice nepoznamená agresivní matka, která na ně nemá čas, ale to, že si na něj ta matka čas neudělala. Navždycky mu to zůstane v hlavě a to taky neni úplně nejlepší do budoucna. Každopádně aspoň neumře někde v popelnici, jako se to sem tam ve zprávách objevuje.
A tohle jsem sem neplánovala psát už vůbec!
Asi před rokem jsem se jednou neskutečně rozesmála nápadem, že do babyboxu jde dát fakticky kdokoli, když se tam narve. Matně si vybavuju, že jsem to navrhla během hodiny němčiny a nikdo se netvářil ani z poloviny tak pobaveně jako já. Der deutsche Humor, oder? Každopádně: pokud se v ČR něco neděje aktuálně, tak to nikdo neřeší, tudíž dokud dnes jedna matka v Olomouci nenechala v babyboxu jeden a půl roku staré batole, nikdo o tom nepsal! A najednou - chvilka napětí - se objeví článek, který mou zdánlivě šílenou teorii dokonce legislativně podpoří. Představte si, že neexistuje věkové omezení! Tudíž když by byl puberťák dostatečně vychrtlý a do babyboxu by se narval, je to legální!
Takže zatímco nás maminky strašívaly, že když je budeme zlobit, tak si pro nás přijde zlý dědek s pytlem, do kterého nás narve a my už rodiče nikdy neuvidíme, je celkem možné, že za nějakých pár let se fráze se zlým dědkem vyvine do když budeš zlobit, tak tě dám do babyboxu!
 


Komentáře

1 Hope Hope | Web | 8. listopadu 2011 v 21:42 | Reagovat

nás naši strašívali čertem...taťka měl hodně hnusnou masku, samozřejmě jsme několik let žily se sestrou ve strachu, že čert opravdu přijde a odnese si náš, ovšem pak jsme to prokoukly a taťka jednou na jaře, když jsme se hádaly, přišel a tu masku na sobě...brrr...ale o tom jsem psát nechtěla...jen jsem chtěla napsat, že se to možná říkat nebude, protože Ministerstvo babyboxy chce zrušit...chápu tvoje rozhořčení, vážně chápu, ale na druhou stranu jsou babyboxy dobré v tom, že ty děti mají naději na normální život a neskončí mrtvé v popelnici...já vážně chápu, že se ti to nelíbí, protože tenhle způsob má spoustu mínusů, jenže i ten malý plus se tam najde...
i když teda jako dítě starší pár dní bych tam teda nedala...

2 Lirael Lirael | Web | 13. listopadu 2011 v 17:52 | Reagovat

Hope, tys mě vážně nepochopila. Mně se projekt babyboxů naopak líbí. Možná si to nahoře přečti znovu, protože jsem to vážně napsala pochopitelně. Štve mě, že někdo chce babyboxy rušit, protože všechno je lepší, než aby ty děti trpěly. Jen jsem psala, že vůči těm dětem tohle opuštění taky není fér, i když je to v některých případech opodstatněný a pak je to určitě dobře. Nechci, aby se babyboxy zrušily. A já sama bych tam dítě nedala nikdy, ale i když tam dají dítě starší než pár dní, tak to může být v nějakých situacích pochopitelný...
V tom článku mi šlo jen o ten vtip neomezování věku, vůbec to nebylo míněný jako argumentace pro a proti babyboxům, ten začátek je prostě jen úvod.

3 Andy Andy | 18. listopadu 2011 v 13:32 | Reagovat

Neboj, bylo to srozumitelné... btw, vidíš, co dělám místo učení? :D Prolézám ti blogy :D
Jinak k tématu - překvapivě s tebou naprosto souhlasím, ale v takovýhle chvílích se prostě cítím bezmocná.

4 Lirael Lirael | Web | 18. listopadu 2011 v 15:56 | Reagovat

Víš co dělám já? Cokoli jinýho. :-D Plus prolezlý ty tvoje už mám a jen čekám na novinky. ;-) A jo, hned na ten mail odepíšu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.