Listopad 2011

Možná glosa, možná taky ne

8. listopadu 2011 v 19:49 | Lirael |  ) Řečnický pultík (
Problematika babyboxů v Čechách.
Od roku 2005 v ČR funguje legální systém opouštění dětí, který neskutečně pije krev EU. A upřímně - EU (nápadně připomínající RVHP) mi teda pije krev daleko víc. Není náhodou dobře, že tady matky v těžkých životních situacích, ve kterých děti nemůžou zvládnout vychovávat, smějí použít tak jednoduchý a naprosto humánní způsob anonymního odevzdání dítětě k adopci? Debilní EU. Ale o tohle mi nešlo, to jen tak na úvod, abyste pochopili jak převážně osvícený mi to připadá. Převážně, protože ty anonymně opuštěný děti nikdy nebudou znát svou rodinnou anamnézu, nebudou znát přesně vlastní datum narození, nebudou mít nejmenší šanci své příbuzné najít (narozdíl od běžné adopce) a dost možná je psychicky sice nepoznamená agresivní matka, která na ně nemá čas, ale to, že si na něj ta matka čas neudělala. Navždycky mu to zůstane v hlavě a to taky neni úplně nejlepší do budoucna. Každopádně aspoň neumře někde v popelnici, jako se to sem tam ve zprávách objevuje.
A tohle jsem sem neplánovala psát už vůbec!
Asi před rokem jsem se jednou neskutečně rozesmála nápadem, že do babyboxu jde dát fakticky kdokoli, když se tam narve. Matně si vybavuju, že jsem to navrhla během hodiny němčiny a nikdo se netvářil ani z poloviny tak pobaveně jako já. Der deutsche Humor, oder? Každopádně: pokud se v ČR něco neděje aktuálně, tak to nikdo neřeší, tudíž dokud dnes jedna matka v Olomouci nenechala v babyboxu jeden a půl roku staré batole, nikdo o tom nepsal! A najednou - chvilka napětí - se objeví článek, který mou zdánlivě šílenou teorii dokonce legislativně podpoří. Představte si, že neexistuje věkové omezení! Tudíž když by byl puberťák dostatečně vychrtlý a do babyboxu by se narval, je to legální!
Takže zatímco nás maminky strašívaly, že když je budeme zlobit, tak si pro nás přijde zlý dědek s pytlem, do kterého nás narve a my už rodiče nikdy neuvidíme, je celkem možné, že za nějakých pár let se fráze se zlým dědkem vyvine do když budeš zlobit, tak tě dám do babyboxu!