Když se hlava nepřetržitě otáčí o 360˚ (6. října 2010)

6. října 2010 v 20:02 | Lirael |  ) My Diary (
:P
Dneska jsem se naštvala. A musím to sem napsat, protože mi to nedá. Jako maturitní ročník "opakujeme" díla přečtená k maturitě. Na dnešek si jeden spolužák musel připravit Romea a Julii. Říkala jsem si, že to bude fajn, že mě třeba češtinářka ještě překvapí nějakými fakty, co nevím. No... Překvapila, ale ne mile.
Nejenže scénu balkónovou, tedy...
ROMEO: Necháš mě tu a víc mi neřekneš?
JULIE: Co víc bys ještě chtěl, co víc si přál?
ROMEO: Za můj slib lásky výměnou ten tvůj.
JULIE: Dřív než ty mně jsem ti jej přec dala. Teď ale ráda vzala bych jej zpět."
ROMEO: Svůj slib chceš zpátky? Ale proč, má lásko?
... prohlásila za scénu loučení, kdy je Romeo vyhnán do Mantovy a naposledy se vidí s Julií, potom, co spolu strávili svatební noc. Mimochodem scény ani nemají stejný nádech, stejný vyznění a stejnou POINTU, proboha!
Ale to nebylo všechno, ne.
Ona stihla ještě prohlásit smrt Merkucia za hrdinskou. Jo. Nechtěla jsem ji hned odsoudit, takže jsem si teď ještě tu část přečetla... Sice jsem to četla už mockrát, ale tak mohla jsem něco špatně pochopit. I po třech různých filmech a divadelním zpracování, že jo.
A NIC!
O Julii nám řekla jen, že není submisivní. Romeo z jejích úst submisivně vyzněl... Celkem mě dostala ovšem hláška, že Merkucio je postava s vysokými hodnotami. Jasně, že nějaké hodnoty má... Ale vysoké? Nechápu, co tím myslela. Merkuciova postava mluví zcela jasně obhrouble, dělá v jednom kuse sexuální narážky a funguje jako protipól Romeovy lásky, paroduje všechno, co řekne Romeo. Jak napsal Martin Hilský (úžasný překladatel Shakespeara, alespoň podle mě) v doslovu z vydání z roku 2006, Merkucio plní ve hře roli šaška.
Ale hrdinská smrt? Co je hrdinského na horké hlavě a potřebě jít do konfliktu? Profesorka zněla, jakoby šel bránit Romea. Možná nečtu dost mezi řádky. Postavu Merkucia jsem měla vždycky ráda, protože mi připadal zábavný. Dost šílený, ale ve hře mě bavil. Nejsem neomylná, jenom mi připadá, že naše profesorka neměla pravdu.
Ještě dneska ráno jsem byla v přesvědčení, že když si u maturity vytáhnu Romea a Julii, budu za vodou, protože znám tu hru nazpaměť (ne úplně!) a za ty roky jsem si toho o ní dost zjistila... Jenže teď se bojím, že když si opravdu vytáhnu RaJ, tak se se svojí profesorkou akorát pohádám. Ne chtěně, jen bych se nezarazila, kdyby při zkoušce naznačovala podobně podivná fakta, jako o dnešní hodině.
Mimochodem o tématech hry mluvila ta profesorka tak divně, že pro člověka, co Romea a Julii nezná, by to skoro mohlo vyznít jako tragédie s překvapivým happy endem. O smíření rodů se nezmínila. Mluvila o vítězství lásky. Jo. Určitě a úplně. Romeo a Julie vlastně dosáhli svou smrtí absolutního blaha. Miluju konec téhle hry - smíření dvou rodin, plán postavení soch a nádherné poslední verše. Ale ne v překroucení!
Jsem na sebe pyšná, že jsem držela ve škole jazyk za zuby. Ale ta ženská mě strašně, strašně štve. Když takhle dokreslí a zkreslí příběh, u kterého si těch omylů všimnu, protože ho znám dobře, co udělá ve svém výkladu s knihami, které si teprve přečtu? Teď mi ještě vrtá hlavou, jestli jsem si tu hru a všechny články o ní tak špatně vyložila.
Dokonce už jsem si pasáž boje Merkucia s Tybaltem za tuhle chvilku přečetla rovnou čtyřikrát. Pořád nevidím hrdinskou smrt.
Hrdina podle cs.wikipedia.org: "Hrdina má obvykle nadlidské schopnosti nebo idealizované charakterové vlastnosti, které mu umožňují chovat se neobyčejně a konat významné skutky ("hrdinské skutky"), díky kterým se stane slavným."
Merkucio nemá idealizované charakterové vlastnosti. Merkucio je neskutečně realistický a absolutně si nebere servítky. Jeho narážky jsou po více jak čtyřista letech stejně peprné. Hrdinové jsou v antických bájích, neznám žádného shakespearovského hrdinu. Merkucio zemře, protože nedokáže překousnout Tybaltovu svrchovanost a svou uraženou hrdost, aniž by se ho spor v první řadě vůbec týkal.
Nejvíc ze všeho jsem ráda, že jsem ve škole místo spolužáka nemluvila já, protože já bych se s naší profesorkou vážně akorát nevyhnutelně pohádala a ještě bych si odnesla známku, která by mě ještě roky štvala.
Ale jinak se mám fajn. Jsem permanentně unavená, protože málo spím, ale spokojená.
Až na skutečnost, že asi budu potřebovat brýle (naštěstí na dálku a ne silné dioptrie), z toho jsem spíš deprimovaná.
 


Komentáře

1 Hope Hope | Web | 6. října 2010 v 20:45 | Reagovat

Shakespeare je úžasná otázka u maturity...já ji měla a to mi zuajistilo dobrou známku...naštěstí jsme neměli povinnou četbu a nemuseli mluvit u matury o knížkách...navíc, kdybychom museli, tak nám učitelka jasně řekla, že ten, kdo bude mluvit o Romeovi a Julii, tak ten ať nepočítá s dobrou známkou, protože je to až příliš známá Shakespearova hra...
já myslím, že kdyby sis u maturity vytáhla RaJ, tak se nemusíš bát, snad by ti nenutila svůj názor...stejně jako ty nechápu, jak někdo může něco podobného jako tvá profesorka vypustit z pusy...mno, lidé jsou různí a každý má názor na vlastní názor, ať je jakýkoliv...
brýle jsou fajn, neboj, člověk si zvykne...já vím, mně se to mluví, když je mám už nějakých devatenáct let, ale v dnešní době se dioptrické brýle nosí jako módní doplněk a navíc se vyrábí samé dobře vypadající, nehledě na fakt, že existují i bez obrouček...a existujou i čočky ;o) i když ty by byly nejspíš zbytečné =o)

2 Dromedka Dromedka | Web | 7. října 2010 v 9:11 | Reagovat

u nás jeden kluk při zkoušení pronesl, že Julie umřela při porodu.. :D takže myslím, že nic není nemožné, ale pokud něco takového, co si řekla, vypustí z pusy učitelka.. mno promiň, já bych se ozvala a moc bych na sebe hrdá nebyla.. :-D já bych se asi neudržela, ještěže sme měli naprosto úžasnou učitelku na Shakespeara a nic takového nám nikdo nenutil.. :D myslím, že když si bude u maturity obhajovat svoje tvrzení, pořád tam bude někdo přísedící, kdo bude mít snad normální přehled o takových základech, takže se toho neboj.. :)

3 Fredy Kruger Fredy Kruger | 10. října 2010 v 11:01 | Reagovat

" Já vyhlížím stále svou Julii.....
dva dny již nespím, nepiji ",

... Robert Szuk  vykřikl :  "konečně!
vidím, že nečekám zbytečně " !
vrhl se na dívku z úkrytu,
zařval... "zde klíče od bytu !
a začal líbat jak splašený

však strašlivé nastalo zděšení !

... " líbaj se tu jak howada " !

dí lidé...    " Travestit Hromada " !

"Taková blamáž... nehoda hrozná " !
prchá Szuk  skuhrajíc  " též jsem ho poznal !
Ještě , že nezačal jsem zezdola " !
.... v dálce zní chechot netvora....

4 Meimei Meimei | Web | 10. října 2010 v 12:53 | Reagovat

U nás někdo tvrdil, že Julie byla těhotná, že ukradla kluka té, ehm, přiznávám se, že si její jmenuje nepamatuju, ale něco od R. To kdyby takhle překrucovala moji oblíbenou knihu, tak bych byla slyšet nejspíš kilmotry daleko :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.