Víra, nevíra a ateismus zcela subjektivně

24. dubna 2010 v 22:31 | Lirael |  ) Řečnický pultík (
Upřímně jsem hrdá na to, že jsme národ, který nechodí jako armáda zombíků do kostela poslouchat něčí žvásty. Připadá mi to jako ztráta času a racionálně v žádného boha nevěřím. A odmítám psát boha s velkým B. Protože podle mě neexistuje.
Sedí někde na obláčku a řídí naše činy? Zabrání mi teď vstát ze židle, otevřít dokořán okno a skočit? Ne. Pomůže mi dosáhnout vysněného zaměstnání, nebo dobré známky? Ne. To si musí člověk prostě zařídit sám. Existuje štěstí, náhoda, možná trochu zvláštní náhody, kterým se přezdívá osud. Ale jakýsi chlapík v antické tóze sedící někde nahoře v oblacích ani náhodou.

oOo
Člověk má věřít sám sobě, nemá se modlit, aby se něco stalo, má se o to sám přičinit. Může doufat. Ale ne se modlit k vyšší síle. Ok, může se modlit, samozřejmě, že je to věc každého jednotlivce a mně je jejich ztrácení času svým způsobem zcela ukradené. Jenom věřící nechápu. Nejde sice jen o věření ve vyšší sílu, ale i o ty všeobecné zásady... Ale to, že nejsem věřící přece neznamená, že bych teď vstala, vzala pistoli a zastřelila prvního člověka, kterého uvidím. Dodržuju morální zásady, aniž bych kvůli nim měla nutkání a chodit do kostela, kde bych s ostatními sdílela své velké přesvědčední. Jsem přesvědčená, ale jiným směrem.
Ateismus v Čechách je poměrně propírané téma. Nejednou jsem zaregistrovala například novinové články na téma "proč jsou češi ateisté". Psali na to články i studenti, kteří se účastnili projektu MF DNES - studenti píší noviny. Párkrát jsem si říkala, že bych třeba přispěla, ale u tohohle téma jsem se zarazila. Proč jsou vlastně Češi tak nevěřící? A dneska mě něco napadlo.
Upozornění: nečekejte nic velmi hlubokomyslného.
Jako malým nám všem radili, ať napíšeme Ježíškovi, že nám na Vánoce přinese dárky. Napsali jsme, nadšeně čekali a třeba nedostali, co jsme chtěli. Roky. Už rodiče tím člověku zprotivují "božstvo" tím, že ono "božstvo" neplní doslovně naše přání. Vyvěrá tak myšlenka, zdali nejsme ateisté, protože jsme příliš materiálně založení, abychom to "božstvu" odpustili.
Já vím. Nic zajímavého a navíc je to velmi pobuřující, pokud si to čte věřící. Beru. Mě tahle myšlenka ale poměrně pobavila.
Nevidím do jakýchkoli historických souvislostí, že za komunistů se snad nechodilo do kostelů a podobně. Nic o tom nevím. A přesto nemám potřebu věřit, ačkoli někteří lidé z mé rodiny věří. Navíc jsem až tak zapáleným nevěřícím, že se mi víra protiví, protože mi věřící připadají skoro jako z jiné planety. Nechápu je.
Kostely beru jako zajímavé stavby, kříž jako pěkný motiv, Velikonoce jako prázdniny, Vánoce jako dárky A prázdniny a jediní bohové, které vnímám jako hodné zájmu, jsou ti v Starých řeckých bájích a pověstech. A třeba jsem pokrytec, ale moje víra spočívá v tom, že věřím ve svoje nevěření v něco, co neexistuje.
Líbí se mi citát Woodyho Allena: Kdyby mi tak Bůh chtěl dát nějaký znamení, třeba složit na mé jméno velikou sumu ve Švýcarský bance.
Vážně. Proč věřit v boha? Racionálně to nejsem schopná pochopit.
Věřím ve svůj úsudek, některým lidem a věřím, že všechno nějak dopadne.
Celkem ráda bych viděla někoho, kdo by mě byl schopný jednou přinutit v boha věřit. Protože si opravdu nedokážu představit, že se ve své radikálnosti jednou přerozhodnu.
Toleruju náboženství, kromě islámu, věřícím do toho nemluvím, je to jejich věc, a určitě nemám potřebu chodit všechny o svém názoru přesvědčovat tak, jako to otravně dělají už roky členové některých sekt. Mám svůj názor a nenechávám si ho vzít.
Bere-li někdo třeba sopku Eyjafjallajökull jako boží trest, není logičtější říct si, že je to prostě sopka, která byla dlouho neaktivní a teď zase začala chrlit popel a lávu?
Co vy a víra? O=)
 


Komentáře

Zobrazit vše (138)
Zobrazit starší komentáře

101 Machi Machi | 13. května 2010 v 19:12 | Reagovat

Na této debatě je krásně vidět proč bůh nejspíš neexistuje. Jen neexistující bytost si může každý představovat jak se mu zlíbí. Proto taky existuje po světě tísíce různých náboženství, které se "bohužel" nemají moc v lásce.
Další oblíbený argument. Nemůžete dokázat, že bůh není. Ano, ale ani to nijak neznamená, že je. Pokud řeknu, že Lirael (nebo kdokoliv jiný) má doma ve vaně hrocha, který nelze ani vidět ani cítit, tak mi to nikdy nevyvrátí, ale přesto se zřejmě nebude chovat tak, že ho tam nejspíš má.
A těm věřícím co si nepřečetli bibli doporučuji si ji okamžitě přečíst, ať alespoň ví čemu věří. Jak prý řekl Isaac Asimov: "Bible je skutečně mocná kniha, i z věřícího udělá bezvěrce".
A k Einsteinovi. Einstein nevěřil v osobního boha (několikrát to sám řekl a psal v dopisech) a s tím nepochopením Vesmíru. Neřekl náhodou Einstein, že nejpodivnější věcí na Vesmíru je to, že se dá pochopit? A věřící vědci? Ano existují, ale je jich jen asi 5 - 10% ze všech vědců. Je dokázáno, že čím má člověk vyšší IQ a vyšší vzdělání, tím klesá pravděpodobnost, že je věřící.
A k neviditelným myšlenkám. Je zvláštní jak často každý mluví o něčem co nejde vidět a zapomíná přitom na další smysly. Kromě toho ano, myšlenky jdou s patřičným vybavením vidět (poradím fMRI).
Lidé věří, protože je to pohodlné, kdyby se skutečně zajímali o tento úžasný svět, nepotřebovali by si vymýšlet metafyzické strážce.

102 Lily Addams Lily Addams | Web | 13. května 2010 v 21:38 | Reagovat

No jak vidím, náboženství je pořád žhavé téma. Fakt nechápu ty, kteří se pořád snaží druhé přesvědčovat o něčí existenci a někdy k tomu používají i trochu divné argumenty...To věc, která mě fakt štve....a také ti kteří si hrají na svaté a přitom jsou mnohem horší...nesnáším, když mi někdo kecá do mého přesvědčení. to ten člověk ujišťuje sám sebe, ž to tak je...

103 Unforgiven Unforgiven | Web | 19. května 2010 v 12:34 | Reagovat

Páááni, takových komentářů!!!?!!!
No... V něco věřit musíme. A "ateista" je označení pro člověka, který nevěří, jenže nevěří v nic, dokonce nevěří ani sám v sebe, (jen to nikdo asi neví) takže takový člověk snad ani neexistuje a je to jen idea.
Já rozhodně věřím, ateista nejsem, ale nijak to nepřeháním - máš pravdu, někdy by to mohla být ztráta času. Ale když je člověku nejhůř, je přece povznášející věřit, že mu najednou může být lépe.
Určitě vlastní kroky řídíme sami, to je jasné, protože proč by jinak existovalo zlo? To by přece nikdo nechtěl. Je taky pravda, že si člověk musí vše, co chce, vydobýt sám, protože to za něj nikdo nikdy neudělá.
Ale nenapadlo Tě, že o tomhle to není?
To s tím Ježíškem je zajímavé, rozhodně! Ale nemyslím si, že by to bylo kvůli tomu; je sice pravda, že si pamatuji, jak jsem se horko těžko snažila nakreslit každou kravinu, po které jsem v dětství tak nechutně chamtivě toužila, ale Ježíška mám ráda (NESNÁŠÍM, jak sem ti za***** Američané cpou Santa Clause, je jimi zamořený každý blbý obchodní dům, jsou všude, neunikneš jim, jsou hnusní, úchylní, staří a fakt odpuzující a děti by se jich správně měly bát, už jenom kvůli té agresivně výstražné červené barvě, ale ono ne...! A nedá se jim uniknout, a tak se bojím, že na Ježíška kvůli tomu přestanou věřit, ale upřímně, představa malého miminka je přeci mnohem hezčí než tlustý pedofilní dědek, nemyslíš???). Je mi líto, že děti tak brzy přicházejí o jeho iluzi; já mu píšu každý rok ještě pořád... Protože mě to prostě baví a je to taková roztomilá tradice, co se Vánoc týká. Ale víra vlastně nesouvisí jen s Vánocemi.
Rozhodně si myslím, že víc materiálně založené jsou děti a postupem času s přibývajícím věkem se stávají moudřejšími a přestanou tolik lpět na hmotných hovadinách. A KDYŽ NE, TAK SE NĚKDE STALA CHYBA. Dospělí, kterým nejvíc záleží na penězích, jsou prostě povrchní a je mi jich upřímně LÍTO. A možná by tomu víra dokázala i zabránit, ale to už je zase jiná otázka.
Jo, kostely jsou krásné. Je mi až líto, že se tam dostanu tak jen asi jednou za rok.
Hih, máš pravdu, Lirael, ten Tvůj postoj se mi líbí. Mimochodem, jehovovi svědci mi příšerně lezou na nervy. A... Už ani nějak nevím, co psát, protože je tu až moc podnětů.
Stejně se vsadím, že už ty komentáře ani nestíháš číst, tak je to jedno. Ale jen jsem chtěla napsat, že se mi moc líbí tenhle design a máš to tu uklidňující a gratuluji k řidičáku. Pápááá!

104 Lirael Lirael | 19. května 2010 v 14:58 | Reagovat

Unforgiven: Naštěstí už se komentáře houfně rojit přestaly, takže stíhám. :) Díky. :D

105 Hanka Hanka | 22. května 2010 v 21:20 | Reagovat

Já můžu za sebe říct že věřím, ale nejsem křesťanka. Nevěřím v boha v antické tóze na obláčku, ale v Boha věřím. Nepředstavuju si ho nijak (protože to vlastně moje náboženství zakazuje) a jsem docela ráda, že jsem k němu cestu objevila až teď, když jsem dospělejší, protože jako malá bych si ho s mou nezměrnou fantazií určitě nějak představovala :).
Jinak, to, že věřím v Boha neznamená, že věřím, že zasahuje do našich životů. Strašně se mi líbil článek jednoho rabína, s nímž souhlasím. Ano, Bůh je stvořitel, vytvořil svět s jeho pravidly. Ale zázraky neexistují. I on sám mlže jednat pouze ve vymezených pravidlech. Ani nemůže zasahovat do jednotlivých osudů liských životů, protože život si taky řídíme každý sám. To se mi moc líbí a řídím se tím. Věřím v Boha, ale věřím i v sama sebe.
Stejně myslím, že mám k víře dost tolerantní názor. Myslím, že každé náboženství má něco do sebe, ať je to zlatá střední cesta z buddhismu (kterýžto vlastně není náboženství, protože tam chybí ta složka Bůh) nebo umění odpouštění z křesťanství. A rozhodně si nemyslím, že nevěřící člověk by byl horší nebo nemorálnější než věřící. Není to o víře, je to o člověku samotném. Samozřejmě budu mít radši ateistu, který je tolerantní ke všem než zapáleného souvěrníka, který neuznává nic kromě svého vnímání světa. Náboženství není to podstatné, podstatné je jaký je člověk. Amen.

106 Delliane Delliane | 23. května 2010 v 22:47 | Reagovat

Souhlasím. Máme mít slobodnou vuli a všech nás "přece Boh miluje" tak proč když nejdeme do kostela, hned nám nadávají že jsem nevěrící a pujdu do pekla? Spíš to prospívá sebeduveře, uvolněnosti. Například když člověk uvěrí tomu, že mu je odpuštěno, odlehne mu a je mu líp. Ale to jen proto že ON SI sám SOBĚ věří. Ale sorry, Velký Tresk - Buh - HA-HA. Udělala to supernova. Stvoření člověka? - HA-HA. Opice. Hmm, a kdyby "Buh všechny tak miloval" tak proč třeba "nechal" zahynout dinosaury? Jop, irónie je muj koníček. Kdyby nás Buh opravdu miloval, nebo vubec existoval, tak proč na světe ještĚ existuje násilí, zlo, a tak dále? Je to MUČENÍ. Probuh, vždy v těch přikázaních a tak dále nám zakazujou žít, a přikazujou žít v jednom domě, modlit se a modlit. Ale co by se stalo kdyby přijeli do vašeho domu teroristi a ptali se jestli jste věrící? Neklamali by jste, protože "Buh by se nahněval a potrestal by vás". Takže by jste řekli že jste věrící a nehambíte se za to. Ale? Oni by vyvraždili kvuli vám celou rodinu. To je větší "hřích" než jedno klamsto, které by zachránilo vaši rodinu než aby jste je kvuli Bohovi "zabili". Dobře, už mi dochází nápady, tak končím. Kdo si věrí, nech si věrí.

107 Delliane Delliane | 24. května 2010 v 13:29 | Reagovat

[70]: Člověka dokáže změnit jenom buh? A pročpak? Nemužu se sebrat, začít se učit a tak dále? To by jsem teď měla čekat až mě buh "změní"?

108 Martin Martin | 1. srpna 2010 v 16:17 | Reagovat

člověka může změnit jen láska, a láska je Bůh. Můžeš se začít učit, můžeš se hecnout a udělat něco, co se ti zdá prospěšné, proč bys nemohla? Ale v lásce se nemůžeš změnit sama. Člověk je tvor, který má rád nejvíc sám sebe, dokážeš si představit, že bys měla ráda někoho stejně tak, jako sama sebe z vlastních sil? já si to nedokážu představit, protože pro člověka je to nemožné, ale pro Boha není nic nemožné. To jsou ale věci, kterým člověk moc nerozumí, protože zázrakům se ztěží dá porozumět, od toho je to zázrak.

109 Martin Martin | 1. srpna 2010 v 16:27 | Reagovat

4 Delliane & Hanka: Zázraky existují, podívejme se do Bible, kde jich je opravdu spousta. Proč existuje na zemi zlo a násilí? Protože Bůh dal člověku svobodnou vůli dělat si co chceme, kdyby nám ji nedal, byli by jsme pouze jako nějaké loutky, které by dělali něco jenom proto, že jim to někdo řekl..Nechceš mít svobodnou vůli? Říkáš, že přikázání nám zakazují žít. S tím nesouhlasím, protože tyto přikázání jsou úzce spjaty s láskou. První čtyři s láskou k Bohu, ostatní s láskou k člověku. Odsoudíš toho, kdo někoho zabije? Řekl bych, že ano. Ale pravděpodobně neodsoudíš sama sebe, když řekneš mamce "nechce se mi umývat nádobí", například. Jeden příklad z Bible z knihy Jób: "To máme od Boha přijímat jen dobro a zlo ne?" Zkus si přečíst tuto knihu, je velice velice zajímavá a člověk pak opravdu vidí, jak by se měl chovat, co by měl dělat.

110 Endu Endu | 13. srpna 2010 v 15:42 | Reagovat

Je nutné rozlišovat mezi vírou a vírou křesťanskou. Hodně jsem toho přečetl, spoustu diskuzí a rozhovory s věřícími. Vždy jsem se snažil pochopit co to ta víra je. Člověk to buď cítí a nebo ne. Může začít cítit i po určitém prožitku, když prožije něco nepochopitelného a uvědomí si základní morální hodnoty. Položte si schválně základní otázku, jestli je to co tady prožíváme, prociťujeme jen náhoda a nebo to tak prostě mělo být. Dle mého názoru to náhoda není. Já osobně se považuji za věřícího, ale dle pravidel křesŤanské víry. Věřím v něco co mě přesahuje, co je moudřejší, chytřejší a kdoví co ještě než já, neříkám tomu bůh, ale víra. Víra, že i já bych mohl být lepší a věřit v něco (někoho) kdo to tady stvořil, ať už to nazvem jakkoliv.

111 manga-sekai manga-sekai | Web | 22. srpna 2010 v 23:10 | Reagovat

Ke článku: Chápu, že jsi řekla svůj názor, který má více lidí, ale některé věci mi přijdou příliš povrchní. Předně nechápu z jakého důvodu neuznáváš Islám? Ano terorismus se zaštituje Islámem, ale nelze vinu klást tomuto učení, ale špatnému pochopení a zneužití. Odůvodnění velkého počtu nevěřících dárky pod stromečkem je úsměvně, ale jak sama přiznáváš neznáš historické souvislosti. Řekl bych, že právě pro podobu dnešní katolické církve je hodně důležité znát historická fakta. Křestanství je víra a člověk nepotřebuje být v církvi, aby věřil v boha. Někdy se mi zdá, že si lidí myslé,že takový věřící musí chodit do kostela, aby věřil. Většina lidí použije argument, kdyby byl bůh, tak nečiní příkoří. Já s tím plně souhlasím, ale podle mě jde o nepochopení toho kdo a co je Bůh.

Máš pravdu člověk nepotřebuje boha k životu, ale potřebuje věřit. Nevěřit v nic je hloupost podle mě. Mě osobně nejvíce vyhovuje Buddhismus a jeho učení. Lidé zapomínají na jednu věc. To, že není Bůh neznamená, že se máme k sobě chovat hnusně a na to mnozí zapomínají. Lidé se prostě nesnaží přemýšlet a kdo je pak ten slepý? Ortodoxní věřící nebo Ortodoxní ateista?

Naprosto respektuju lidi, kteří nevěří v žádné učení. Nicméně lidé, kteří se nepokusili poznat tyto učení nemůžou soudit, zda je Bůh.

Nežijte minulostí a nedoufejte ve štastnou budoucnost. Žijte přítomností a radujte se.

S pozdravem Shouhei san

112 Shouhei san Shouhei san | Web | 23. srpna 2010 v 12:55 | Reagovat

[42]: Koukám, že chytří lidé ještě nevymřeli. I mě zaráží to, že si lidé představují Boha, jako jednu osobu.

113 Martin Martin | 28. srpna 2010 v 21:38 | Reagovat

Bůh není jedna osoba, jsou to tři osoby - Otec Bůh, syn Ježíš a Duch Svatý :) Souhlasím, že se nemá žít minulostí :) Přítomnost má zase jiné problémy..
Nepochopil jsem poslední větu od Endu: "Věřím v něco co mě přesahuje, co je moudřejší, chytřejší a kdoví co ještě než já, neříkám tomu bůh, ale víra."
Co to vůbec znamená věřit v Boha? Zajímali by mě vaše názory..A ještě jsem se chtěl zeptat, kdyby jste měli možnost zeptat se Boha na jakoukoliv otázku a věděli by jste,  že by vám na ni odpověděl pravdivě, jaká otázka by to byla?
Do církve by se chodit mělo, ne proto, abych ukázal jako např. farizeové nebo saduceové, že jsem zbožný, ale proto, že Ježíš založil církev, tzn. že záměr je dokonalý, protože Ježíš dokonalý byl..Bible, jakožto pro mě nejpravdivější kniha v každém slovu, to jenom potvrzuje: Nezanedbávejte společné bohoslužby; Mým (Ježíšovým) tělem je církev, kterou vybuduji na tobě, Petře, a bude to církev postavená na skále, takže ji pekelné mocnosti nezboří

114 Lirael Lirael | Web | 29. srpna 2010 v 14:59 | Reagovat

Uhm.
Martin: Umírám z tebe nudou. Snažíš se mě zabít, to je smrtelný hřích. Mimochodem, boha bych se na nic nezeptala, protože podle mě prostě neexistuje. Tvoje příspěvky se nedají číst, jsi prototyp fanatika...
Shouhei san:
„Předně nechápu z jakého důvodu neuznáváš Islám?“
--- Islám neuznávám a nepokládám za normální náboženství, když země, kde islám je, praktikují šaríju, která je naprosto nelidská a odporná. Dále se mi islám příčí protože bere lidem právo na normální život. Je mi taky odporná fanatičnost muslimů schopných vraždit desítky lidí kvůli své „víře“, ačkoli je „víra“ jen zástěrkou nějaké organizace, která z toho má svůj prospěch.  
„Odůvodnění velkého počtu nevěřících dárky pod stromečkem je úsměvně, ale jak sama přiznáváš neznáš historické souvislosti.  Většina lidí použije argument, kdyby byl bůh, tak nečiní příkoří. Já s tím plně souhlasím, ale podle mě jde o nepochopení toho kdo a co je Bůh.“
--- Nadsázka. Historické souvislosti se Vánoc absolutně netýkaly. Argument s „kdyby byl bůh“ bych nikdy nepoužila.
„ To, že není Bůh neznamená, že se máme k sobě chovat hnusně a na to mnozí zapomínají. Lidé se prostě nesnaží přemýšlet a kdo je pak ten slepý? Ortodoxní věřící nebo Ortodoxní ateista?“
--- Lepší je ateista, který nad vírou alespoň přemýšlel, narozdíl od naprosto fanatického blbečka citujícího z Bible.
„Naprosto respektuju lidi, kteří nevěří v žádné učení. Nicméně lidé, kteří se nepokusili poznat tyto učení nemůžou soudit, zda je Bůh.“
--- Můžu. Soudím. Mám právo na svůj názor.

115 Hanka Hanka | 30. srpna 2010 v 14:35 | Reagovat

Samozřejmě že máš právo na svůj názor. Já osobně považuju víru a striktně osobní věc, do které by nikdo neměl mít právo zasahovat. Takže by nikdo neměl nikomu nařizovat, zda má věřit, nebo ne. Proto jsem spokojená tady, v Česku, můžeme sice vést spory do alelujá, jestli Bůh existuje nebo ne, ale nikdo ti nenařídí, v co máš věřit. Už nám to přijde jako samozřejmost, ale přestane nám to tak připadat, až bude polovina Česka muset  nosit burku.
Jo, dost mi vadí, že si lidi představují Boha jako osobu. Bůh není nějakej fousatej dědeček. Jak jsem už psala, v mém náboženství si ho nijak nepředstavujeme, tak se podle toho řídím.
Jo, a Martine, taky bych tu trojjedinnost nebrala jako fakt, pořád je tu spousta lidí, kteří ač věří v Boha, nevěří v jeho syna. Pro mě byl Ježíš fajn chlápek, kterej něco v hlavě měl, ale s Bohem neměl společného nic víc než ty nebo já. Nevadí mi, že v to věříš, jen bych to neprezentovala jako fakt :)

116 Martin Martin | 31. srpna 2010 v 13:42 | Reagovat

Trojjedinost je biblický fakt, a jako fakt jsem to původně neprezentoval, protože souhlasím s tebou, když říkáš, že ne všichni to tak berou.
Lirael: Tak je nečti, nevím, co jiného ti na to říct :)
Lepší ateista než teista, který zná Bibli? - to mi vysvětli, prosím..
Doufám, že se nedostáváme do roviny, kdy se budeme hádat nebo tak :) To fakt nechci, nemyslím nic útočně ani to neříkám proto, abych tu někoho přesvědčil, jsou to jen mé názory, a myslím, že by se měli respektovat tak jako názory ostatních

117 Lirael Lirael | Web | 1. září 2010 v 19:11 | Reagovat

Hanka: S tou situací v Česku souhlasim, mně se moc líbí, že nám do toho nikdo nijak nekecá. I ta svoboda názorů na to...
Martin: Promiň, jenom mi prostě připadáš hrozně neskutečně zažranej do víry a s takovými lidmi mám většinou prazvláštní zkušenosti... Jsem ateista, který zná Bibli, který ji dokonce má doma a který ji má  rád, pokud jde jen o příběh. Beru Bibli jako kteroukoli jinou knihu - jako fikci, prakticky. Ne jako zákon. Mám známýho, který studuje teologii a sám je ateista... Neprotiřečí si to. Hlásat Bibli jako nenapadnutelnou a jedinou pravdu mi připadá hloupý, to je celý. Neberu ti víru, jen se mi příčí představa, že bych podobně jednou hlásala já... Mně jsou sympatičtější ateisti, protože mám pocit, že si ke svému názoru nějak došli... zatímco hodně věřících mi připadalo jako s vymytými mozky. Já inklinuju k ateistům, protože jsem ateista, ty logicky inklinuješ na druhou stranu. Všechno je jenom o úhlu pohledu...

118 Martin Martin | 2. září 2010 v 12:43 | Reagovat

Já jsem byl dříve taky ateista, nevěřící, celá má rodina a příbuzenstvo jsou nevěřící. Jen by mě zajímalo, co potom bude dělat ten kluk, co studuje teologii. Bible je napadnutelná, dyť jsou kolem ní pořád nějaké techtle mechtle a sami teologové někdy nedokážou na všechno odpovědět, ale nemění to nic na tom, že je to jedna z nejpravdivějších knih na světě, proč by autoři v Bibli lhali, když ji sepisovali?
To není o tom, že jsem zažranej do víry, je to něco, co má pro mě v životě smysl a vím, že víra lidi spasí, stačí jen věřit nic víc. Ne nadarmo se říká, že člověk by měl mít víru jako dítě..

119 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 26. ledna 2011 v 8:20 | Reagovat

Toleruju i islám, měla jsem dějiny náboženství a zjistila jsem, že islám jako takový není jiný, než ostatní. Ale náboženství mi vadí. Až na buddhismus, což je spíš filozofie. Vadí mi, jak se tam jedna neexistující osoba povyšuje a určuje veškerá pravidla a jak má lidstvo být tupým stádem oveček, co ho budou následovat. Nesnáším, jak náboženství svazuje a vymývá z lidí úsudek. Ale víra, jenom víra, to je věc jiná, něčemu věřit po svém je určitě dobré.

120 ceeteejay ceeteejay | Web | 29. července 2011 v 12:45 | Reagovat

Na tvůj blog jsem se dostala náhodou, náhodou jsem se dostala k tomuto článku (koukám, že už je nějaký ten pátek starý).

Jen tě chci ujistit, že jsem katolík, a vymytý mozek nemám. Můžeš mi tvrdit, že si to můžu myslet, ale já jsem si tím jistá - dokonce moji přátelé kupříkladu tvrdí, že na to, že jsem křesťan, jsem dost úchyl :D

Do kostela chodím ze zvyku, přijde mi to jako hezká tradice, jsou tam milí lidé. Dost často se mi tam tedy nechce - z praktického úhlu pohledu je lepší v neděli spát, a já kolikrát radši spát chci, a taky pak v kostele upadnu do menšího mikrospánku - ale stejně jsem ráda, že se prostě donutím a nepřipadám si jako lenoch.

Co se týče kněžích - naši jsou moudří a vtipní chlapíci, znala jsem pak lépe ještě dva - jeden byl borec s velmi vtipnými historkami, do kterého by možná taky jeden neřekl, že je to katolický kněz, který nakonec dokonce složil celibátní slib a teď žije se svou ženou a (myslím, nevím, dlouho jsem s ním nebyla v kontaktu) dítětem, druhý je ten nejlepší, nejhodnější a nejschopnější člověk, kterého znám. A sama si myslím, že i přes své racionální a často velmi razantní názory člověkem věřícím zůstávám díky němu. Když mám nějaké !neduchovní! trable, je mi smutno, on mě vždycky povzbudí vlídným slovem. Sám řídí jedno středisko pro mládež (kde nerozhoduje víra či nevíra, nikdo nikoho nikdy nenutí), vždy, když ho navštívím, nechápu, jak jeden byl jeden člověk schopen zorganizovat stavbu tak krásného prostředí, jak dokáže zorganizovat tolik akcí pro mladé lidi, kolik vedelejších projektů, kolik mladých lidí za ním samo chodí a kolika z nich pomáhá najít jiné aktivity, než fejsbukování. Stále nemluvím o bohoslužbách atd., ale o sportovních, uměleckých kroužcích, o táborech, setkáních, workshopech. Představuj si to jako normální Dům mládeže, akorát ve vlastnictví církve, s otevřenějšími dveřmi (a taky jsou všechny ty kroužky a tábory hodně levné, tím, že to má sponzory a dotuje to církev). U něj zkrátka věřím tomu, že ho vede, a že jeho ústy mluví Bůh.

Zde k tvému dalšímu omylu - představa dědouška sedícího na obláčku je dosti vtipná, ta patří do Simpsonových. Ne, já si nemyslím, že Bůh je cosi jako bytost. Já věřím na omezenost lidského chápání - a pro mě je Bůh všechno to neznámo.

Dále jsi nakousla "to řízení". Lidé jako ty často neznají jeden ze základních principů naší víry - a to, že Bůh dal lidem naprostou svobodu. To lidé se rozhodli vést války, bylo to jejich svobodné (a fakt debilní) rozhodnutí, kdyby ovšem Bůh do těchto válek zasáhl, všem dojde, že opravdu existuje - a tím by vás, ateisty, připravil o svobodu v Něj nevěřit.

Nechci ti brát tvůj názor, ale je mi jen smutno z toho, jak to vy, někteří, vidíte zkresleně. Já věřím v to, jak jsem psala, čímž jsem věřící, věřím, že existoval Ježíš Kristus (když jsem viděla kopii Turínského plátna, padla mi čelist!), u nějž věřím tomu, že to byl týpek, a že jediný kdy opravdu pochopil podstatu toho "mého" "neznáma", a věřím v jeho oběť, čímž jsem křesťan, a tím, že podle Bible dal sv. Petrovi klíče od tzv. "království nebeského" (zde se asi bere ta představa dědy na obláčku - napadlo tě někdy, že všechny tyhle obraty jsou dosti obrazné a můžou znamenat více věcí?), čímž ho ustanovil prvním papežem. No, a tehdy mu řekl, že je Petr, skála, a že na této skále má postavit zázemí pro Kristovy následovníky. A protože věřím, že my, věřící, bychom měli být, dle Kristova přání, v jednom chumlu a být tu pro sebe, jsem katolík.

Bohužel, úvaha o katolictví je na jiný, sáhodlouhý článek... Ale my, katolíci, nemůžeme za to, že se v našich řadách vyskytli takoví bastardi, jací se v nich vyskytli...

121 ceeteejay ceeteejay | Web | 29. července 2011 v 12:57 | Reagovat

Omlouvám se, jestli jsem zopakovala něco z té předchozí, ultrastaré diskuze, nechtělo se mi to pročítat. :)

122 Lirael Lirael | Web | 30. července 2011 v 1:38 | Reagovat

Ten článek je starý vlastně jen něco přes rok a stejně bych ho dnes úplně překopala. Tenkrát jsem prostě měla vtipnej nápad s Ježíškem a Vánocemi, nějak jsem to sesmolila, pobavila jsem se a absolutně jsem neočekávala ten výbuch komentářů. Jakkoli mě to mohlo ze začátku bavit, časem nadšení opadlo, protože to reagování na komentáře mě dost vyčerpávalo. Fakt chápu, že je všechny nečteš. :-)

Představa dědouška na oblacích mě baví, absolutně jsem ji nemyslela vážně, jen jsem si z toho v tu chvíli zrovna chtěla utahovat tímhle způsobem. Ta představa vyšší síly mi prostě přijde jen natolik absurdní. Všeobecně mám ráda ironii a sarkasmus a obojího je v článku dost...  Jsem ovlivněná vlastními zkušenostmi, stejně jako ty. Neznámo je pro mě prostě neznámo. Obláček jsem vážně myslela naprosto nadneseně a věř mi, že „království nebeské“ jsem doslova brala jen asi do pěti let. Později to přešlo do chápání jako pohádky pro dospělé v jakémkoli výkladu.

Znám hodně věřících a jsou věřící, který maj vymytý mozky (bohužel bez nadsázky), tací, kteří chodí do kostela kvůli svému okolí a pak čistě věřící. Mně osobně fakticky vadí jen druh, který si přijde neomylný a nerespektuje jiný pohled na věc, jiné náboženství, popřípadě se sám ani neřídí desaterem a přesto na člověka plive síru, když vyjádří vlastní názor. Nechci nikomu zasahovat do jeho víry, urážet věřící. Teoreticky chápu, proč tolik lidí věří - hledají oporu, jistotu, pomoc. Myslím, že každý by se měl spoléhat spíš na své blízké a především sám na sebe, mně osobně přijde hledání pomoci v éterické síle jako slabost. Hledání pomoci v nadlidské bytosti/síle/nekonečnu místo v lidech kolem sebe mi nepřipadá správné, protože se tak člověk vzdaluje lidem okolo. Víra mi často přijde jako věřit na pohádky, člověk slepě věří některým příběhům (pohádky/Bible) a uniká tak od reality. Jenže já se nedívám na Bibli jako na knihu napsanou bohem, to mi přijde jako nesmysl, stejně jako to, že by „bůh“ svým ovečkám něco diktoval. Bible je podle mě jen fikce, sepsaná různými lidmi, kteří rádi vyprávěli příběhy a určitá skupina lidí se do toho zažrala natolik, že začala věřit a stejně tak spousta generací po nich. I když pak se do toho míchá církev, která mi přijde jako instituce naprosto zbytečná. Nevidím smysl v označení někoho jako zástupce boha na zemi. Maximálně to je dobré turistické lákadlo na Řím a Vatikán pro věřící, když muslimové mají zase Mekku. Když ústy duchovních promlouvá bůh, proč je pak tolik případů zneužívání malých chlapců právě kněžími? (V tomhle případě ignoruju možnost volby, když mají reprezentovat boha.) Božský počin? Sotva, když katolíci odsuzují homosexuály, což je taky pěkná hovadina a hnus.

Nemyslím to útočně vůči tobě, ale čistě ze zvědavosti - co si myslíš o homosexuálech ty? Vadí ti registrovaný partnerství? Mně třeba vadí, že když se lidi vezmou v kostele, tak se nemůžou úplně rozvést jinak než žádostí papeži a tučnou sumou peněz. Podle tebe by se lidé třeba neměli rozvádět, nevím, ale mně to jako jediný pro katolíky oficiální rozvod přijde špatné. Pro mojí věřící babičku (totální fanatičku, která se žádnými zásadami neřídí, ale chodí do kostela, protože chodí všichni a vynadá lidem, kteří si dovolí nenosit hezké oblečení jen v neděli) jsou tím pádem moji rodiče doteď svoji. Táta nás všechny mlátil a vesele smilnil mimo svazek manželský, doteď chodí do kostela a vlastní vinu nikdy nepřiznal.

Za poslední rok jsem taky konečně slyšela i zbytek historického kontextu náboženství v éře komunismu. Je příšerný, co se dělo, je hrozný, že skupina lidí si chtěla udržet moc a zbavovala se duchovních, kteří by podle nich ohrožovali jejich záměr. Je strašný, že lidi se nemohli vyjádřit, když chtěli chodit do kostelů. V té době byla spousta dalších hnusných věcí.

U víry mi vadí taky nesvoboda volby. Líbí se mi, když se někdo nechá ze svého vlastního přesvědčení pokřtít třeba ve třiceti a má z toho hroznou radost, křtění těsně po narození se mi příčí. Jsem pokřtěná a nikdy už to nevrátím, nemůžu konvertovat, když nemám k čemu. Vadí mi, nakolik je člověk určen v náboženství výchovou, protože přesvědčit malé dítě, aby chodilo do kostela je o něčem úplně jiném, když tam chodí všichni, které zná. Možnost volby v tomhle případě nenápadně mizí a člověk si tak nikdy nerozhodne sám, protože má vymytý mozek celým rituálem chození do kostela. Já si vybrala jinak protože babička naštěstí bydlí hodně daleko, mamka chtěla křest jen kvůli ní a táta mě a ségru hnal do kostela jen před ní. Já tam tím pádem nikdy nechodila pravidelně, ale jsem přesvědčená, že kdyby to nastalo, tak jsem dneska taky vymytá. Protože nucená víra, pro mě i když jsi v komunitě silně věřících, odmala je vymývání, to neni volba jednotlivce. Kolem mě nakonec věří všichni, ale nikdo mi to nenutil. Nechci tě urážet, nechci se hádat, která z nás má jakože pravdu, protože tady se kompromis najít nedá, ale trochu mi zníš, jako kdybys mě rovnou odsoudila. Já se jsem schopná bavit normálně i s věřícími, ale nikdy úmyslně nestáčím řeč směrem na naše přesvědčení. To je jako bavit se s voličem oranžové strany, každej si věří někomu/něčemu jinýmu a já vím, že s těmi lidmi nemá cenu se v tom vrtat. Vím, že jsem radikální a asi zním urážlivě... Moje hlavní přesvědčení je v tom, že nikomu nenutím svojí nevíru a nechci si nechat nutit víru. Zvlášť ne citacemi Bible a vyprávěnými příběhy, které já neberu jako realitu. Upřímně budu raději poslouchat, že je skutečný Pán Prstenů...

Vadí mi část katolictví, kdy se říká, že člověk je od narození jen špatný, očišťují ho modlitby, a že bez boha špatný zůstane. Vadí mi specificky jedna modlitba, kdy stádo lidí přeříkává „moje vina, moje vina“. Kristus se obětoval za hříchy lidí? „Moje vina“?! Vadí mi princip zpovědi, kdy se dá z něčeho vypovídat, pak se pomodlit a být očištěný, připomíná mi to odpustky. Vadí mi křesťanský pohled na potraty a homosexuály.

Mrzí mě, že tě bavila moje recenze na Harryho a zklamalo tě, že mám na něco jiný názor než ty. Nenutím ti svůj pohled na věc, teď se to snažím jenom vysvětlit, ačkoli si o mně nejspíš budeš dál myslet svoje. Mně tvůj názor nijak nevadí, ale ty ten můj nazýváš omyly. Vadí mi netolerance a nadřazování. Já mám svoje přesvědčení, ty máš svoje, každá jsme jiná, ale nemám pocit, že bych tě kvůli katolictví brala jako špatného člověka, nebo že bych si s tebou kvůli tomu neměla co říct. Neznám tě, nemůžu tvrdit, jestli jsi (z mého pohledu na věc) vymytá, nebo nejsi, ale upřímně doufám, že tě můj názor extrémně nepohoršil, ale chtěla jsi reakci, tak tady ji máš.

123 Lirael Lirael | Web | 30. července 2011 v 1:43 | Reagovat

A jakkoli ti může připadat, že jsem špatná, když v boha nevěřím, tak respektuju morální zásady, ke kterým ani nepotřebuju víru. Řídím se svým úsudkem a zákony společnosti, nepotřebuju všechny lidi kolem obrátit k ateismu a naprosto chápu přínos vštěpování víry třeba lidem v Africe, kterým v některých oblastech jinak pravidla nevysvětlíš.
A zapomněla jsem - vadí mi pohled církve na antikoncepční prostředky a fyzický vztah muže a ženy, který je povolený jen za účelem početí.

124 ceeteejay ceeteejay | Web | 30. července 2011 v 15:49 | Reagovat

Rozhodně tě neodsuzuju :-) Bohužel ano, stále si myslím, že některé tvé názory vycházejí z toho, že nás vidíš jen "zvenku". Jestli jsem vyzněla tak, že se nad tebe povyšuju, tak to prosím tak neber, nemyslela jsem to tak ani omylem. Napsala jsem, o čem jsem si myslela, že nevidíš tak, jak to bereme my, u čeho mi přišlo, že nás z nevědomosti odsuzuješ ještě víc.

Zneužívání kluků katolickými kněžími... Nikdo, ale nikdo nepochybuje o tom, jací jsou to bastardi, a jak zneužívají svého postavení. Já si osobně myslím, že to nebyli kněží z přesvědčení, ale hajzlové, co viděli v stání se knězi příležitost k takovým činům. Ale stejně bych poukázala na další věc - mezi katolíky/křesťany je takových idiotů mnohem, mnohem míň. Já sama bych katolíky/křesťany nazývala jen ty lidi, kteří se (mimo to, že se k tomu hlásí) takto nechovají.

A teď k těm "problematickým a diskutovaným"... Začnu asi homosexualitou. Když vidím dva kluky/dvě holky, jak se drží za ruce - tak co. Narodili se tak. Jsou takoví, berou to tak. Když už vidím, jak si vysávají navzájem sliny z úst - tak mi to přijde trochu nechutný, ale hetero to dělají taky, a praktikování podobných věcí mi na veřejnosti přijde trochu pofidérní u "obou stran". Neodzuju jejich orientaci, mají právo na to, jak jsou narození... Rozhodně nikdo nemůže žádným prostředkem přesvědčit gaye, aby chodil s holkou. Nesouhlasit začnu až od teď. Vadí mi to neustálé vštěpování, jak je to děsně normální. Je normální, že se tak mizivé procento narodí, podle mě, tady asi fakt nebudeš souhlasit, není normální tvrdit... No, že je to "normální". V tomhle smyslu - na světě je půlka holek, půlka kluků - je normální být holkou, klukem, není normální být hermafroditem. Na světě je hodně náboženství - je normálnní se k některému, včetně ateismu, hlásit, je nenormální se hlásit k nějaké šílené sektě. Stejně tak - normálně se lidi rodí hetero, homo je tak málo, že se to za "normu" brát nedá. Příroda homo stvořila tak, že je rajcuje stejné pohlaví, nenadělila jim do vínku splozovat "vlastními prostředky" děti. Proto si nemyslím, že by jim je měly dávat úřady nebo věda. Já si myslím, že malé dítě by mělo mít maminku a tatínka. Maminka mu dává své mléko, které (to je vědecky prokázáno) mu opravdu dává mnohem víc, než nejlepší náhražka. Potřebuje ale i tatínka, jeho pevnější ruku, která mu ukáže, jak se na tom světě neztratit, která v něm vychová morálno. V případě adopcí - kdyby se o jedno dítě hlásil heteropár, který třeba děti nemůže mít ze zdravotních důvodů, který má jinak dobré zázemí, dobrá povolání, čístý trestní rejstřík, a stejně slušný homopár - dala bych dítě tomu heteropáru. Ano, vždy bych děti dávala radši do "heterorodin", protože mi to tak přijde přirozené. Ovšem, kdyby se o dítě hlásili nějací dva hetero lidé, kteří mají pochybnou minulost a vzezření nevalné, dítě bych dala milujícímu homopáru.

Rozvody, rozvody... O tom, že když se dva "naši" chtějí rozejít, musejí posílat žádost papeži a solit - tak to jsem tedy já nikdy neslyšela, do toho bych rýpat nechtěla. Z mého osobního pohledu by tvoje mamka měla plné právo od tvého táty odejít. I z pohledu práva křesťanského - tvůj táta tu smlouvu a manželský slib prostě porušil. Nechci se hrabat ve vašich rodinných záležitostech, je mi líto, že máte takovouhle situaci. Já si myslím, že v případě takovém a jemu podobných je rozvod zcela na místě. Já jsem tak trochu romantička - chtěla bych najít "pravou lásku", "před Bohem" si ji vzít a být s ní až do smrti. Co nemám ráda je ten dnešní trend - "už jsem s tebou hodně dlouho, našel jsem si někoho jinýho, tak sbohem a šáteček"...

Antikoncepce, potraty, sex. Nic není černobílý. Jedna věc je ultrakonzervativní pohled církve, věc druhá je ultraliberální pohled společnosti. Podle mě je to rovnováha, která musí být, díky které se to aspoň někde trochu navzájem vymlátí a vznikne z toho přijatelný kompromis. Myslím si, že sex je něco, co patří do vážného vztahu, něco, co se nedává jen tak někomu na potkání po party. Ale rozodně na to nemusí být manželství. Když se mají dva rádi, a myslí si, že spolu budou navěky, tak je jasné, že se budou milovat. Manželství je pro mě v tomhle ohledu v podstatě taková tradice, v níž ten vztah stejně časem vyústí. A používání antikoncepce v takovém případě? Znám jen dost málo rodin, kde mají dětí "požehnáno". A ti, co mají jedno, dvě či tři děti... U těch to není kvůli tomu, že by se o ně za život snažili 1x, 2x nebo 3x :-)

S těmi potraty... Tady si myslím, že systém trochu selhává, a že žádná strana nemá ten pohled můj. Já si myslím, že se to musí brát z více pohledů. Když někdo znásilní 15letou chudou holku, nebude si chudák děvče nechávat dítě s geny parchanta, o které se ani nebude moci postarat. Možná mám i silně, silně protikřesťanský pohled v téhle věci - ale podle mě je potrat i na místě, kdy se má děťátko narodit vážně postižené. Vím, že ty příběhy, kdy si je maminky nechají a s veškerou láskou o ně pečují, jsou dojemné, ale dost často se pak ty děti jenom trápí, a nakonec třeba umřou taky, s tím rozdílem, že za plného vědomí a utrpení. Když je ovšem holka vymetačka parties, a sex jí nepřijde jako něco už na trochu vyšším levelu... Tady mluvíme o té morálce. Když se u toho bude dostatečně chránit - tak jo, je to prostě děvka, ale k uvažoví o potratu dojít nemusí. Když už tam ale něco selže a ona otěhotní - její blbost. A aby neexistovalo žádné ponaučení, a ona takhle blbnout mohla jak chtěla... Aby si jen zašla na potrat, zabila ten život v sobě a šla vymetat večírky dál... To dítě, ten život, má šanci. Jestliže se o něj nepostará, je ještě horší. Pak ale může dítě nechat někomu adoptovat - rodičů, co šanci na vlastní dítě nemají, je hodně. I v dětském domově má to dítě šanci, i když to je už dost smutné.

Já si myslím, že nejvíc by se mělo bránit k tomu, aby k něčemu takovému vůbec docházelo. Jak k potratu, tak odkládání do děcáků nebo úplnému vynechání péče. Že by se do holek (i kluků) mělo vštěpovat trocha té (křesťanské) morálky, že mít sex jen tak není úplně v pořádku.

125 ceeteejay ceeteejay | Web | 30. července 2011 v 15:50 | Reagovat

Abych to shrnula - dříve lidé uměli být vymytí kvůli svému vyznání - dnes jsme, moderní. Taky je právě jen málo těch ultrafanatiků, co by věřili Bibli slovo od slova - to je jasné jak facka, že to doslova bráno být nemůže. Já to beru vážně asi jako pověsti. Stejně jako nevěřím tomu, že existuje bílá paní nevěřím tomu, že někdy někdo skutečně zkameněl za to, že se otočil na hořící Sodomu.

Hodně takových nedostatků v Bibli nám ukazovali v samotném náboženství :-) Třeba to, jak často je všeho 40... Kvůli tomu, že měli Židi prostě rádi 40 :) Věřím vědeckým poznatkům - pro mě jsou důkazy, že to něco, co lidi nemají šanci pochopit, je fakt geniální.

Křtění... Beru zase jako tradici. Pokřtěných nevěřících je jako hub po dešti, ale zase nevím, proč bys nemohla konvertovat. Když tomu rituálu pokřtění nevěříš, tak je to, jako kdybys pokřtěná nebyla, a nikdo ti to snad předhazovat nebude. Já byla pokřtěná, když mi bylo pět měsíců... Tohle posuzovat nemůžu. Já nakonec do křesťanství vychovaná byla, přitom si myslím, že moje rodina má pohled rozumný.

Já bych si jen přála, aby sis tolik nemyslela, že nás to náboženství nějak svazuje a dělá z nách nemoderní blby. Já ze srandy ráda říkám, že jsem katolík-lempl :D Věřím té neschopnosti lidí porozumění všemu do pídě, uznávám Krista, za katolíka se považuju, protože je to církev křesťanská VŠEOBECNÁ. Instituce podle mě smysl má, i když kdyby to bylo na mě, založila bych naprosto jednotnou Křesťanksou církev o.s. Chápu protestanty, proč se od katolíků trhli, dneska to ale už nemá smysl a živit víc křesťanských společností najednou je podle mě ztráta peněz. Ale já jsem ráda, že funguje církev - že jsou kněží, kteří slouží mše - je to prostě součást té víry jako kultury. Jako ateistce ti to nemám jak vysvětlit, to je věc žití tím. Jsem ráda, že jsou organizace a projekty, jako jsou třeba Salesiáni, charity, misie, dotovaní církví. Díky církvi v našich řadách není anarchie. A i když ti může připadat, že bychom s anarchií vyžili - ne. Jsem katolík, řadový, nedodržující pravidla, mnohdy vymyšlená překroucením desatera, vykonstruovaná, která jsou stále někde napsaná, ale v dnešním moderním světě je nikdo nebere vážně a doslova. Ale ta církev pro nás smysl má, už jenom jako udržovatel naší kultury. Rovnou můžeš zrušit Greenpeace, protože by ti lidi mohli být ekofanatici i bez něj.

Máš pravdu, že je to názor proti názoru, a v těhle názorech kompromisy z principu nevznikají. My neodsuzujeme vás, dokonce v těch pevných částech mše se modlí za ostatní vyznání a bezvěrce :D, aspoň v Česku se nijak nebrojí proti nám.

Prostě tě jen prosím, abys nás neodsuzovala jako stádo ovcí, nekompromisně hltající každé slovo Bible, s prodřenými koleny od modlení, co by zabíjelo homosexuály, trhalo kondomy, pilule áčka splachovalo do záchoda a na potkání by se snažilo vysvětlit, proč dinosauři neexistovali; co by žilo jako puritánský frigidi a tak dále. Prosím, to fakt ne. Jo, pár takových je. Je to jejich věc, taky je za to neodzuju... Ale z hlediska většiny takoví nejsme. :-)

126 ceeteejay ceeteejay | Web | 30. července 2011 v 15:55 | Reagovat

Omlouvám se za hrubky, překlepy a neshody podmětů s přísudkem :D Napoprvé se mi to neodeslalo, a tak se mi nakonec odeslala nezkontrolovaná a nedoplněná verze... :D

+ bych chtěla dodat k těm adopcím: je jasné, že je lepší dítěti milující rodiče najít, bez ohledu na jejich orientaci, než jim nenajít žádné :-)

A děkuju za reakci.

127 Beth Beth | Web | 22. dubna 2013 v 15:45 | Reagovat

musím povedať, že si ale poriadny pokrytec, nadávaš na krsťanov ale na Vianove, čo sú kresťanským sviatkom, darčeky očakávaš. ak tak nenávidíš náboženstvo, tak nech to má aj hlavu aj pätu

128 Zuzulka Zuzulka | Web | 22. dubna 2013 v 16:01 | Reagovat

Dobrý článek, nejsem věřící, ale chodim do 'náboženské' školy =) Souhlasím s Lirael, taky je nechápu ;) :D

129 Ví , že nic neví Ví , že nic neví | 22. dubna 2013 v 16:10 | Reagovat

[128]: Já taky :D . Ale na náboženské škole je super to že je někdy mše místo vyučování (máme na devět!).

130 Delita Delita | Web | 22. dubna 2013 v 17:08 | Reagovat

Jen malý dotaz, a kdyby byl Bůh loutka, milovala bys ho?
Kdyby ti někdo strčil do ruky list a řekl: tohle smíš, tohle nesmíš,tohle takhle uděláš, a tohle udělat nemůžeš, co potom, byla bys spokojenější?
Jen čistě teoreticky, líbil by se ti život v kleci? Třeba i ve zlaté? Mně se na životě právě líbí to, že ti nikdo nic neplánuje.
To jestli věříš nebo nevěříš, je tvoje vlastní věc a nikdo ti do toho nebude kecat, to je mi jasný.
Na závěr by to chtělo vznešenou myšlenku.
Takže třeba ocituju pana Pascala:
Vždy je dost světla pro ty, kteří chtějí vidět, a dost tmy pro ty, kteří vidět nechtějí.
A otázka za deset tisíc bodů. Co tím chtěl autor asi říct?
A já a můj názor na náboženství? Věř si čemu chceš, nikdo se za tebe zodpovídat nebude. Tvoje rozhodnutí, tvoje zásady, tvoje svědomí. Jednou... možná...
A čistě teoreticky... kde je potom spravedlnost? V rukou bezchybných a dokonalých lidí. Sorry, lepší myšlenka mi připadá jako poslední soud, než podělaná lidská spravedlnost, kde jdeme na korupci a zakopávání pod stůl.

*zívne a protáhne se* ach můj drahoušku, jde to tady s někým s kpce. Buď se mnou, s blogem nebo se světem všeobecně...

131 Delita Delita | Web | 22. dubna 2013 v 17:09 | Reagovat

oprava - kdybys byla boží loutka.

132 Evelyn Evelyn | Web | 22. dubna 2013 v 20:45 | Reagovat

Jsem věřící, ale nic proti tomu článku, ani tobě nemám. Víra JE prostě SUBJEKTIVNÍ záležitost. :)

133 idees . idees . | Web | 22. dubna 2013 v 20:51 | Reagovat

Nemám nic proti ateistům, ale nemůžu s tebou souhlasit. Sama nechodím do kostela, moje rodina je silně NEvěřící, ale já věřím, že existuje něco vyššího než my. Nikomu to nevnucuji, zároveň se za to ale nestydím. Jenže ty ve svém článku mluvíš o věcech, o kterých vůbec nic nevíš. ...nemám ráda islám. Kdybys nedala jen na obraz, který nám vnucují média, možná bys věděla, že islám je ve skutečnosti naprosto mírumilovné náboženství a muslimové jsou velice milí lidé. Protože je islám spojován jen s teroristy, nevíš nic.
Nerozumíš podstatě náboženství, což sice sama přiznáváš, ale přesto mě tvůj článek neskutečně pobouřil. Příště si něco nejdříve přečti, než budeš mluvit. Anebo radši nemluv vůbec, protože jediné, co ve tvém článku vidím jsou předsudky.
A opravdu mne pobavila věta, že kříž je pěkný motiv. Za to palec nahoru.

134 menitro menitro | E-mail | Web | 22. dubna 2013 v 21:43 | Reagovat

Myslim, že je důležitý zmínit (nevím, třeba už to tu bylo, ale komentářů mnoho :) ), že víru v Boha nelze nikomu přinutit!
A za druhé je nesmírně důležitý dávat si pozor na vhazování věřících do jednoho pytle. Je obrovský rozdíl mezi věřícími např. křesťany a mezi sektami zpívajícími v Praze na Andělu. Lidé velice chybně pak považují křesťany za ty s vymytými mozky, za ty, kteří se to snaží všem vnucovat - absolutně nelze spojovat!

135 pavel pavel | 22. dubna 2013 v 23:31 | Reagovat

Článek je přeplněný předsudky a naprosto chybným úsudkem téměř na všechno. Odhaduji, že autorka má asi tak 18 let, nebo méně. Je to pěkné, jak se chcete vyjádřit. Z každé věty jde však poznat, jak nejenže toto téma neovládáte, ale hlavně neznáte podstatu celého problému víry. Zvolené téma je dá se říci nejzávažnější co lidstvo existuje.I dnešní teologové a filosofové si lámou hlavu nad mnoha otázkami, které tu zazněli. Já bych Vám doporučil pár let si o tom něco nastudovat, pak se k tomu opatrně a s trochou pokory začít vyjadřovat, hodně poslouchat ostatní a možná vám na sklonku života z toho něco smysluplného vyjde. Jestli se Vám ale do toho nechce, což je evidentní, raději mlčte. Tím nic nepokazíte. Nebo běžte do politiky, tam s tímto přístupem asi prorazíte. Děkuji za pozornost.

136 Alisa Alisa | Web | 23. dubna 2013 v 0:02 | Reagovat

Ty toleruješ len všetky náboženstvá, ktoré poznáš, ak teda tvrdíš, že netoleruješ islám. Islám je hlavne iná kultúra, ale to len na okraj, ja proti nim ako proti náboženstvu nič nemám, konieckoncov je to jedno s najmierumilovanejších náboženstiev, ale proti tomu, ako sa v arabských krajinách stavajú k zákonom, to už áno. Lenže to s nábožestvom nič nemá. Ale povedať, že toleruješ všetky náboženstvá okrem.., je pokrytectvo, pretože ja poznám kopu Moslimov a sú to úžasní ľudia a ich náboženstvo rešpektujem.

Inak si ale myslím, že keď už si taká ateistka, tak prestaň oslavovať Vianoce a Veľkú noc. A je mi jedno, že to berieš len ako prázdniny a darčeky, ja by som to s tvojou nechápavosťou smerom k neveriacim neoslavovala ani náhodou.

Článok je nedospelý, plný predsudkov a nechápem ako sa dostal na titulku. A to som 100 percentný ateista.

137 Lirael Lirael | Web | 13. srpna 2013 v 16:12 | Reagovat

Beth: Ehm, nevychází Vánoce z pohanských tradic? Nikdy jsem neřekla, že nenávidím náboženství. Nemám jen ráda pokrytce. Trochu mi zníš jako pokrytec.
Zuzulka: Díky!
Delita: Jasně, společnost tu jde z kopce. A zajímavé vyjádření, ale chvílemi mi unikala pointa, promiň.
Evelyn: Díky a souhlasím. :)
idees .: Rač nesouhlasit. :) Ten článek jsem napsala před třemi lety, jsou věci, co bych asi teď viděla jinak, ale ne základ. Asi by tě to překvapilo, ale baví mě zeměpis a dění ve světě a vím, že média zkreslují. Islám mě zajímá, jsou muslimové, díky kterým je na světě líp, jasně, nic to nemění na tom, že šaríja mě rozčiluje. Svoboda slova. Pokud si dobře pamatuju o terorismu nepadlo ani slovo a nemyslím si, že nevím o čem mluvím. Možná ti moje názory připadají jako předsudky, ale za ty roky, co jsem na světě, jsem se s náboženstvím setkala i hodně zblízka a ačkoli neznám zpaměti Bibli (a kdo ano?), tak jsem ty "předudky" nabyla zkušenostmi. Beru, že nesouhlasíš, ale nechápu, proč se hned čílíš. Díky za ocenění poznámky o motivu kříže. Je fajn, že vidíš i sympatický detail, i když tě štvu. :)
menitro: Dobře... Ten článek je lehce ironický a šťourám do věcí, co mi vadí. V žádném případě pro mě nejsou věřící v jednom pytli, ale šťourala jsem jen do vymytých. Pokud se tě článek dotkl, pak se omlouvám, protože to opravdu nebyl účel.
pavel: Díky za názor. Jo, když jsem to psala tak mi asi bylo čerstvě 18. Dobrý odhad. Nejsem teolog, nikdy jsem si na odborníka nehrála, jen vyjadřuju svůj postoj právě ze své perspektivy věci. Nejsem věřící, ale setkala jsem se s tolika lidmi, a hodně v nejbližším okolí, že mi moje rozčílení v ironickém nadnesení připadalo jako fajn inspirace pro článek. Prosím za pozornost. Nechápu, s čím máte problém. Napsala jsem ironický článek, vůbec si nehraju na odborníka a na psaní nějakého pojednání o náboženství s patřičnými sekundárními zdroji skutečně nemám plány. Nějak nechápu, proč se nemůže vyjádřit i laik.
Alisa: Já respektuju islám, nerespektuju šaríju. Protože je to nelidský. Nechápu, co je tak strašného na vánočních tradicích bez víry v boha. Tradice, čas s rodinou, volno, odpočinek, i ty dárky. Velikonoce mě nezajímaj, ale je volno, to není slavení. Mám jít na protest do školy, když je zrušená protože prázdniny? ;) Článek je NADNESENÝ. Předsudky tam jsou, ale VŠIMNI SI TÓNU. Ironie, mladá dámo. Na titulku se člověk nehlásí, vyberou ho tam, upřímně ten systém taky nechápu, ale nemůžu se ti omluvit za něco, co jsem nezpůsobila. Nebudu se omlouvat ani za článek, který jsem napsala v záchvatu ironie. Něco bych na něm upravila, ale za většinou si stojím. A víš, že si myslím, že 100% ateista neexistuje? Vždycky člověk zkoumá dál, pokud by nebyl svoje názory schopný měnit s ohledem na vlastní vývin, pak vede poměrně nudný a zabedněný život. Já se vyvíjím, můj ironicky podbarvený postoj k náboženství ovšem nikoli.

138 Lirael Lirael | Web | 13. srpna 2013 v 16:14 | Reagovat

Ha, to jsem se do toho pěkně zamotala. Já se vyvíjím, vyvíjí se i moje názory, prozatím jsem ale svůj názor na náboženství neměla důvod měnit a ironie je stále tam, kde byla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.