The Imaginarium of Doctor Parnassus

30. ledna 2010 v 9:04 | Lirael |  ) Regál plný filmů (
Řeknu vám jedno: jsem extrémně zaměřená na Heatha Ledgera. A jeho poslední film, který byl během jeho smrti teprve v produkci, a který byl přesto dotočen, jsem prostě musela vidět. A taky jsem ho viděla, minulý týden těsně po premiéře, ale dojmy jsou pořád silné.

________________________

Děj v kostce

Dr. Parnassus (Christopher Plummer) kdysi dávno vyhrál nesmrtelnost v sázce s ďáblem panem Nickem. O mnoho století později našel pravou lásku a s ďáblem podepsal novou smlouvu. V ní stálo, že se vzdává své nesmrtelnosti výměnou za mládí, ale jeho prvorozené dítě se v den svých šestnáctých narozenin stane majetkem pana Nicka. Nyní se čas Parnassovy dcery Valentiny naplnil a on se trápí, jak jí zachránit před neúprosným osudem. Pan Nick přijíždí, aby si převzal svou cenu. Rád se však vsází, a proto se rozhodne znovu riskovat. Valentinu získá ten, který první svede pět nových duší… Film Terryho Gilliama Imaginárium dr. Parnasse je posledním snímkem Heatha Ledgera, který nečekaně zemřel uprostřed natáčení. Zprvu se přemýšlelo, že se film nedokončí, nakonec však Gilliam přišel s nečekaným ohlášením. Jako poctu Ledgerovi se roli rozhodli dokončit hned tři vynikající herci - Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell.
villagecinemas.cz
________________________

Můj názor

Protože a jelikož jsem fixovaná na Heatha Ledgera, film se dal vydržet. Byl zajímavý, ale ne zábavný. Chvílemi jsem se opravdu jen soustředila na to, kdy se zase objeví Heath. Což je dost špatný. Celou dobu jsem si navíc nedokázala představit, jak to skončí, protože celý film byl tak neskutečně propletený a zamotaný, že to odhadovat ani nešlo. Jo, zůstala jsem zvědavá, jak se to vyvrbí a doufala jsem, že film se dostane do fáze, kdy nebudu uvažovat nad tím, kde je můj oblíbený herec. Nedostal.
Heathova postava - Tony - se při vstupu do imaginária promění vždy do jednoho z herců, kteří po Heathovi roli převzali. Četla jsem mnoho názorů, že smrtí Heatha dostala jeho postava ve filmu nový rozměr, protože kdyby nezemřel, tak by hrál i scény v imagináriu on a to by nebylo tak postavu obohacující, jako proměny tváří. Tak hezky postupně...
Scéna s Johnnym Deppem: Tam byla postava Tonyho vcelku v pohodě, nijak posedlá, jako později. Navíc Johnny je Johnny. Mrknu na Youtube, jestli tam náhodou tahle scéna není, protože se dost dobře nedá popsat. Nejlepší část samozřejmě nikde jako video není. Ale aspoň kousek scény ano. Celá je v kině hrozně hezká, protože vidíte detaily a trvá asi 4 minuty, ale vážně je to jeden z mála světlých okamžiků filmu. (Když nepočítám scény s Heathem, které, i když divné, mi připadaly díky němu daleko lepší.)

Scéna s Judem Lawem: Začátek vypadal slibně, ale celé kouzlo scény je vidět v traileru, takže tou dobrou částí není člověk vůbec překvapený. Mám pocit, že hloubka filmu mi mimochodem úplně unikla. V téhle scéně Tonyho mimochodem honí ruští mafiáni, protože on je vcelku záporák a měl s nima nějaký pletky. Jediný vtip filmu: mafiáni po vstupu do imaginária už nemluví rusky. A zatímco Johnny se mi jako herec moc líbí, u mě Jude Law po téhle scéně nějak klesl, i když mi předtím připadal dobrý. Šílenství je asi část postavy, ale mně to přišlo přehnaný.
Scéna s Colinem Farrelem: Tak toho jako herce vůbec nemusim. Ale tady mě vlastně příjemně překvapil, když to tak přeberu. Film byl na mě v téhle části sice už moc, protože spěl ke konci, ale Colin zahrál tu naprosto zápornou část scény perfektně. Opět, ta část se nedá nikde jako video najít. Ve všech třech scénách v imagináriu je světlá a tmavá část a v klipech je jen ta světlá a pozitivní. Příčemž ta temná je pro film daleko důležitější. Colina nemusím, ale tahle scéna se mu povedla.

Film celkově: Jo, nebyl to můj šálek čaje. Bylo to na mě moc překombinovaný. Asi jsem prostoduchá, ale je to tak. Nepochybně byl film smrtí Heatha poznamenán a nepochybně i dost přepsán a bylo to poznat, ale asi to film jenom vylepšilo... Nedokážu si představit, jak moc jiná by byla verze jen s jedním hercem jako Tonym. To by bylo opravdu asi jen na co koukat. Film jsem viděla ráda, ale znova ho celý opravdu vidět nepotřebuju. Mimochodem herečka Lilly Cole, která je v posledním klipu s Colinem Farrelem, hraje ve filmu dost důležitou postavu, která je tam hodně, ale mě prostě hrozně iritovala její dětská hlavička. Nemohla jsem si pomoct. Prostě dospělá ženská, vysoká, hezká a dětská hlava.
Mrkněte se na trailer...
  • Prakticky shrnuje celý film. Ty další cca dvě hodiny jsou jen doplňkem traileru. V něm jsou možná nejlepší hlášky, které ve filmu uslyšíte jenom celé a nevytržené z kontextu. Toť jediný rozdíl.

HODNOCENÍ:
(2 z 5), jeden za Heatha, druhý za scény v imagináriu. Nikoho bych na ten film do kina neposílala. Vyplatí se jedině počkat, až to bude na youtube a podívat se jen na dobré části. Je jich málo. Tak 15 minut z celkových 122. Heath byl prostě perfektní herec a já mám osobně raději jeho starší filmy.
 


Komentáře

1 Kolda Kolda | Web | 30. ledna 2010 v 11:44 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že tvému úsudku nan film věřím, tak se mi potvrdilo i to, co říkala ségra..je to vlastně o ničem..Nejhorší je, že se mě na to kámoška snaží dotáhnout! xD No, zkusím to ukecat.x)

2 Eve*- SB Eve*- SB | Web | 31. ledna 2010 v 12:34 | Reagovat

No přesně, ale já bych řekla že Callum Blue mluví tak divně trochu i kůli tý roli, protože ho znám z filmu Deník princezny 2 kde mluví celkem normálně. No nebo je rozdíl mezi tím že je angličan. Protože ostatním rozumím dobře, teda pokud zrovna Lois nemluví strašněš rychle, jak někdy dělám :)

3 Lirael Lirael | Web | 31. ledna 2010 v 12:50 | Reagovat

Myslim, že to je i národností, i ponořením se do role. Ale drmolí strašně! :D V PD2 mluví úplně jinak, to si taky vždycky říkám. A jasně, Lois si taky pouštim někdy dvakrát. Zvlášť když jde o scény s Clarkem. :D :D

4 Haroldand Haroldand | E-mail | Web | 31. ledna 2010 v 14:50 | Reagovat

Ahoj:)

Já se musím Terryho (režiséra) zastat. Když jdete do kina na Terryho Gilliama, tak si musíte říct: "Zapomínám na tenhle svět!" Jeho filmy opravdu z jsou z "jiného světa", a proto některé z nich patří mezi světovou avantgardu. Většina lidí si to neuvědomuje a dívá se na ně jako na vševchny ostatní filmy, a pak mu připadají přehnané a iracionální. Ty filmy jsou hlavně metafory:) A pak je jedno jak daleko mají k realitě. Stejně tak Imaginarium je metafora na věčný souboj mezi dobrem a zlem. Koukněte třeba na Brazil nebo Krále rybáře, to jsou pro běžného diváka "stravitelnější filmy". A uvidíte, že se pak na Imaginarium budete dívat jinak:)

5 Lirael Lirael | Web | 31. ledna 2010 v 15:03 | Reagovat

Tak zrovna Krále rybáře jsem viděla, špatnej příklad. :D Nelíbilo se mi to, fakt ne. Jo, koukla jsem se na to, stejně jako na tohle, bylo to zajímavý, ale znova o vidět nepotřebuju. Král rybář byl ale extrém. :D

6 Lirael Lirael | Web | 31. ledna 2010 v 18:10 | Reagovat

Navíc se na každej film koukám tak, jako na ty od Terryho Gilliama, já nejsem zrovna kritizující člověk a filmy koukám s čistou hlavou a až do konce, aniž bych uvažovala nad realitou, většinou... Imaginárium se mi prostě netrefilo do vkusu. Neberu ti argument s metaforami a vůbec ne avantgardu, já souhlasim, ale každýmu se prostě líbí něco jinýho. Vim, že ten film je stejně jako všechny T.G. filmy pozoruhodnej, ale to neznamená, že se mi musí líbit. Nelíbí.

7 Haroldand Haroldand | E-mail | Web | 1. února 2010 v 20:06 | Reagovat

Vždyť jo: ) Je to záležitost nálady a pohledu. Nejsou to filmy pro každýho (ostatně jako všechny další filmy) ehm, no za avantgardou a metaforami si stojím: )

8 *Ridana *Ridana | Web | 9. února 2010 v 18:06 | Reagovat

Já to chci vidět!

9 powernec powernec | 13. února 2010 v 14:30 | Reagovat

souhlas, Heath to zachránil :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.