Harry Potter a Relikvie smrti - už dnes! :)))

30. ledna 2008 v 19:21 | Lirael |  ) Řečnický pultík (
Dnešek je velký den, už o půlnoci vyjde sedmý díl Harryho Pottera v češtině, sedmý a poslední. :-D Pro mně to zas tak velký den není, protože velikost tohoto dne snadno předčí velikost dne, kdy vyšel anglický originál, který mi už od léta leží na poličce. :-)
Píšu tenhle článek, abych vám všem , kteří jste stále ještě ochotni číst mé řeči, připoměla, co všechno nám Harry Potter dal. :-D Nee, dělám si legraci, jde spíš o to, jak Harry Potter ovlivnil můj život. Chcete-li - zdeformoval.

______________________________________________________________________
Bylo mi něco kolem osmi let, když Harry do mého života vstoupil, sestra měla narozeniny a k nim dostala od našeho bratrance knížku - první díl Harryho Pottera. Sestra knihu odložila stranou a rozbalovala ostatní narozeninové dárky, z kterých měla v tu chvíli podstatně větší radost. Kniha ležela zapomenutá poměrně dlouho, ale potom si na ní sestra jednou vzpomněla, vzala ji do ruky a jedním dechem ji celou přečetla. Po přečtení jevila známky klasické Potter-mánie, které já sama začala mít až o dost později.
Měla jsem sestry a jejích narážek na knížku, kterou vůbec neznám plné zuby, pořád jsem jí nadávala, ať už toho nechá a přestane mluvit o těchhle blbostech.... Kdybych tenkrát věděla, že se do Harryho zažeru více než ona. :-D
Každopádně mám jednu z nejranějších vzpomínek na Harryho takovou, že moje sestra přišla za mnou se stohem papírků na kterých byla písmena jména: Tom Rojvol Raddle a zároveň Já lord Voldemort. Tohle nemá cenu popisovat bez jména mé sestry, protože by to bylo hrozně sestroidní - moje sestra je Hanka. Haňule přede mě nadšeně vyskládala Tom Rojvol Raddle a řekla mi, ať to přeskládám do jiného slova. Ehm. Asi byste v té době nenašli někoho, koho Harry Potter dopaloval více než mě. Sestra byla nesnesitelná. O:-) Vtip je v tom, že knihomol jsem byla vždy já a přesto jsem dlouho Harryho Pottera jako knihu odmítala. Jednoho dne jsem ale neodolala a vzala jsem do ruky první díl. Začetla jsem se a od té doby mě Potter-mánie neopustila.
Bylo období, kdy jsme se sestrou z legrace skládaly písničky na Harryho Pottera. Vzali jsme známou melodii a na ní jsme vymyslely slova. Vymysleli jsme takhle šestislokovou písničku "Grinngoťáci". Následovaly další a další, ale pamatuju si celou už jenom tuhle, která má i krátkou melodii z filmu "S tebou mě baví svět". To byly časy.
Nepamatuju si vydání prvního, druhého, ani třetího dílu, ale přesně si pamatuju vydání čtvrtého. Bylo 11.11. 2001 (myslím :-D - jenom vím, že to bylo jedničkové datum) a měl vyjít další díl. Se sestrou a mamkou jsem se vydala ke Kotvě, nevím, jestli to nepražákům něco řekne - takové staré nákupní centrum. Každopádně, když jsme před budovu přišly, byl tam houf lidí, prodávaly se tam nejen všechny přechozí díly, ale i batohy, hrnky, trička, samolepky a všechno možné. Až po dost dlouhé době jsme s Hankou objevili vytouženou pyramidu zelených knih - "Harry Potter a ohnivý pohár". :-) Na ten pohled asi nezapomenu.
S Harrym jsem byla i poprvé v kině, na prvním dílu. Předtím jsem v kině nikdy nebyla a tenkrát mi ta obrovitánská obrazovka učarovala. :-D
Je celkem hloupý, že na dobu, kdy jsem Harryho nečetla, se ani nepamatuju. Ne moc. Abych to tak řekla - život bez Harryho.
Mimochodem - nevím, jestli máte stejný problém, ale já mám ten problém, že když čtu nějakou knihu a až moc blízko po sobě tam je velké "H" a "P", je vám asi jasné, co mě při každém čtení napadne a asi mě to dlouho nepustí. :-D
Když jsem v létě četla sedmý díl, hltala jsem každé slovo, každý řádek, každou novou kapitolu. Knížka vás určitě překvapí i mile, i nemile, ale nešlo by to asi napsat tak, aby kniha byla skrznaskz jenom pozitivní. Nebojte, nebudu vám sem psát spoilery, tohle je neutrální článek. ;-)
Chci říct jen to, že když už jsem byla skoro na konci knihy a došlo na dojemnou část a myslím, že až to budete číst, pochpíte, kdy to bude část, o které teď píšu - nemohla jsem dál. Knížku jsem zaklapla a jenom jsem hypnotizovala obálku, která mi až na konci knihy něco říkala... Nechtěla jsem aby byl konec mé části živita, kterou celou Harry prostupoval. Nakonec jsem ale z vypětm všech sil knihu dočetla a ten den jsem šla spát kolem půl třetí k ránu, bylo mi to jedno. Myslím, že asi všichni uhádnete, o čem se mi zdálo...
Ale teď vím, že tohle neznamená konec života s Harrym, alespoň pro maniaka jako já ne, protože si vždycky můžu vzít do ruky knížku a vzpomenout si. Přečíst si o postavách knihy, o které jsem v sedmém díle přišla... (To pořád není spoiler, ne?)
Budou ještě filmy, které budeme moct zase všichni společně kritizovat, protože nejsou dost podle knihy... Budou další reklamní předměty, další vydání knížek, na kterých spousta lidí (stejně jako já) vyrostla a asi ještě dlouho růst bude. Harry tady bude tak dlouho jak budeme chtít.
Přeju vám všem příjemné počtení a asi vám je jasné, že zítra se nového článku asi nedočkáte. Já sice budu psát, ale omluvenku ani nepotřebujete vidět, i když....
Řeknu vám to takhle: Sejdeme se v knihkupectví. :-)
 


Komentáře

1 Lily V Lily V | Web | 30. ledna 2008 v 20:15 | Reagovat

Ty obrázky skvěle vystihují jednotlivé části kapitol.Taky jsem ji četla v Angličtině a  moc se mi líbila a moje reakce na to,že se blíží konec knížky byla hodně podobná,ale hodlám si tu knížku koupit i v češtině,protože jinak by mi chyběla do sbírky.Jen mě mrzí,že knížce o Harrym je konec,ale jak si řekla,pořád máme povídky,které píšou hodně nadané spisovatelky.

2 Lucka Lucka | Web | 31. ledna 2008 v 14:26 | Reagovat

No když vyšla první knížka tak mi bylo 6 let ... a to jsem neměla ani páru že HP mě úplně změní !!! Pamatuju si jak v televiz i( 2002 ) ukazovali upoutávky na HP 1. a já jsem mamce říkala - je to blbost, komu se to může líbit ??? Vidím to před sebou jako včerejší událost :) Teď je mi to i líto ..... Poslední HP ... strašná představa :-o

3 panthy panthy | Web | 31. ledna 2008 v 18:57 | Reagovat

já už tu sedmičku mám v pokojíčku :))) Je sice fakt, že sem jí četla už na netu, ale přece jen, Harry to je taková...pro mě klasika :D Si ještě pamatuju, jak když mi bylo tak 6 nebo 7, mamka mi koupila první dva díly a mě se nelíbil obal :D, takže sem je nechala ležet v poličce, až jednou, když sem byla nemocná...:D

Tak sem se nudila, že sem zavřela oči a ten škaredej obal překonala...Taky sem inteligentně četla první dvojku :DDD Njn, já sem ale klikař.

Harry je asi taky už takovou součástí mýho života...:) Něco na tom bude :)

4 Lirael Lirael | Web | 31. ledna 2008 v 19:17 | Reagovat

To je super, jak jsme si všechny nejdřív myslely, že je to blbost. :-D

5 Lucka Lucka | Web | 3. února 2008 v 14:05 | Reagovat

jj, máš pravdu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.